Rubriky
Červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archive for the ‘2013/09 MTBO NH’ Category

V první řadě děkuji všem bikerům za účast a blahopřeji k předvedeným výkonům.

Pěkná účast: 10 Nezmarů, 2 posily z Prahy a jako překvapení 2 “junioři” – sousedi Přemka z chaty.

Nasezané dvojice byly Snoopy+Jarun z Prahy, Kruťák+Eri, junioři Mikuláš+Josef. Ostatní dvojice se losovali a náhoda nás rozdělila poměrně spravedlivě – co vím, tak se žádná z dvojic cestou nepoprala.

 

Moje stručné dojmy ze závodu (doufám že se v komentářích přidáte):

– Kocour s Peťou si z nás závod nejvíc užili, 8 hodin na trati, 11 vrcholů ze 13 – pěkný výkon, bohužel překročení limitu o 1,5 hodiny jim půlku bodů sežralo. Navíc nepotkali moc hospod, jen dvě – vlastně jen jednu dvakrát – což jsme jim nakonec uznali 🙂  ale i tak to je pro tentokrát šťastné 7. místo.

– juniorům (Mikuláš a Josef) patří můj obdiv, i přes nerovný boj s mapou podali super výkon – hlavně s ohledem na to, že bysme jim všichni mohli dělat tátu a někteří i dědu :). Skončili na 6. místě za 7 vrcholků a 4 hospody. V cíli byli v 17:17 a ještě se rozhodli zajet na Dobrou vodu pro 10 bodů navíc, po druhé v cíli byli v 17:40 – lepší se nakonec ukázalo na Dobrou vodu nejezdit (o celých 6 bodů), takže počítám lepší výsledek (viz tabulka v galerii).  Nevím jak to měli spočítané, možná počítali s bonusem 15 minut za hospodu Poslední šance v Pohorské vsi (to by dojeli přesně na limit), bohužel bonus se uděluje pouze pokud se v hospodě něco pije, bylo ještě zavřeno, takže bez bonusu. Každopádně moc pěkný výkon, uvidíme jak s jejich motivací zamává až si v hospodě budou moct dát místo limošky pivo!

– Víčko s Cíbou – podívali se také na 11 vrcholů ze 13, navíc 4 hospody, čas využili akorát, přijeli chviličku po limitu, ale nakonec právě o 10 trestných bodů za 5 minut po limutu prohráli souboj o 4. místo a skončili pátí.

– Snoopy s Jarunem, posily z Prahy, zdolali o vrchol víc – 12 vrcholů ze 13, našli 5 hospod, dojezd přesně na čas jim určitě udělal radost – bohužel jsem jim jí musel zkazit – bonus 15 minut k limitu se připočítává pouze za hospodu ve které se konzumuje. V Pohorské vsi bylo v době jejich návštěvy ještě zavřeno, takže 10 bodů dostali, ale časový bonus ne – tím pádem byli 15 minut po limitu a odečetlo se jim 30 bodů. Hospoda Poslední šance jim šanci na umístění na stupních vítězů zmařila.

– první 3 dvojice objely všechny vrcholy

– Kruťák a Eri sice rubali neuvěřitelně, ale byli v málo hospodách (poze ve dvou!) takže nakonec “jen” 3. místo. Prohrát s někým, kdo je v cíli až hodinu a půl po tobě je trochu rozčarování, takže se nikdo nedivil, že rozebírání taktiky postupu se po závodě věnovali z nás všech nejdůkladněji 🙂 Příště víc hospod přes den, ne se jen šetřit na večer!

– Přemek a Majkl těžili z dobré znalosti oblasti a taktické přípravě před závodem. Za zmínku stojí jejich 3. hospoda Ulrichov – pan domácí je pozval na lahváče za to, že pěkně slušně pozdravili – nu což, s dobrým vychováním se neztratíš nikde ve světě! Potkali jsme se v Černém údolí, kde byli v jejich 6-té hospodě. Samozřejmě v té době nevěděli, že už je jisté, že budou nejhůře druzí, takže je naše informace, že Černé údolí je už naše osmá hospoda a laťka je tudíž trošku výš než předpokládali, asi dost překvapila :). Zachovali se jako ryzí závodníci a do cíle stihli objet ještě další 3 hospody (Rychnov, Horní Stropnice, Dobrá voda)!!! To je vrátilo do souboje o 1. místo, na které nakonec nedosáhli o neuvěřitelné 3 minuty.

– Petr Pokorný a Vítek Sirotek – vítězové závodu. Jako tvůrce závodu mám trochu výčitky, přece jen jsem měl výhodu, že jsem všechny kontroly znal a nemusel je hledat. Ale co, nakonec si to vítezství zasloužíme! Dokázali jsme objet 9 hospod, neplánovaná zajížďka do Benešova, objev hotelu v Kuří a zajížďka na Dobrou vodu nám vynesli neuvěřitelných 670 bodů – stejně jako druhé dvojici. V boji o první místo rozhodl čas na trati – byli jsme rychlejší o pouhé 3 minuty! Zvláštní poděkování patří mému parťákovi, bojoval jak lev a musím říct, že mi při jeho technických kouscích občas zatrnulo – Ondry Ludvíka “front flip no hand” upgrejdoval podle místa provedení na “JagerruckenabfahrtHandelosKopffall” 🙂 a jako suvenýr si odvezl prasklou helmu!

 

Připojuji pár obecných postřehů:

– zisk 670 bodů to jsem opravdu nečekal, myslel jsem že maximum bude 640 bodů (30 bodů navíc za 3 hospody v podhůří, kam jsem myslel že se vůbec nikdo nevydá). Navíc jsme měli ještě půl hodiny rezervu, takže podle nynějších zkušeností a pravidel si myslím, že by se dalo zajet i 690 bodů, možní i víc. Když o tom tak přemýšlím, pokud by to někdo napálil do rovin na Třeboň a dokázal od hospody k hospodě jet za 8 minut a za 7 minut si v hospodě něco dát tak za každou hospodu dostane 15 minut=právě tolik kolik by potřeboval na její návštěvu, takže by se dostal do časové smyčky a jeho bodový zisk by byl prakticky neomezený- kdo to příště zkusí?

– počasí snad nemohlo být lepší, jasno, sluníčko, 25°C, bezvětří – panoramata z vrcholků byly excelentní

– ubytování nádherné, všem můžeme jen doporučit

– v hospodě se o nás také postarali dokonale, nejdříve zkoušeli zavřít ve 22 hodin, nakonec se spokojili se 3 hodinami spánku mezi koncem večírku a přípravou snídaně

 

VÝSLEDKY – počítáno po dojezdu v hospodě, zbývá kontrola podle fotek, případné námitky prošetřím:

 

1. Petr Pokorný, Vítek Sirotek : 670 bodů, čas po započítání bonusů 5:27

 

2. Přemek, Majkl: 670 bodů, čas po započítání bonusů 5:30

 

3. Václav “Kruťák” Krutina, Martin “Eri”: 600 bodů, čas po započítání bonusů 5:38

 

4. Snoopy, Jarun: 580 bodů, čas po započítání bonusů 6:15

 

5. Víčko, Ondra Cibulka: 570 bodů, čas po započítání bonusů 6:05

 

6. Mikuláš Vinař a Josef Tuček : 408 bodů, čas po započítání bonusů 6:51

 

7. Kocour, Petr Šikl: 382 bodů, čas po započítání bonusů 7:29

 

Zdar V.

Jednoetapový bodovací závod dvojic na horském kole s mapou v Novohradských horách. Trasu si vybírá každý sám podle svých představ a možností. Každá dvojice dostane seznam kontrol včetně jejich bodového ohodnocení a popisu označení kontrol. Úkolem je
nasbírat na kontrolách během časového limitu co nejvíce bodů. Nezáleží jen na fyzické kondici a technice jízdy, ale také na orientaci v terénu a zvolené strategii při volbě postupu.

Termín: Sobota 7.9.2013

Místo: Přírodní park Novohradské hory, start v obci Hojná Voda.

Přihlášky: Restaurant Nezmar České Budějovice, každé úterý 20-23 hod.

Startují: Dvojice na horských kolech. Celý závod absolvuje dvojice společně, takže je důležitá spolupráce a vzájemná sehranost. Přihlásit se mohou přímo dvojice, nebo i jednotlivci. Jednotlivci budou do dvojic nalosováni.

Oba členové dvojice musí celý závod postupovat společně a nerozlučně, ve vzdálenosti „na doslech“. Na kontroly musí dorazit oba členové dvojice i se svými koly.

Prezentace: V Hojné Vodě v den startu, ukončena v 10 hod.

Mapa: Podle vkusu každého účastníka, každý si zajistí sám. Doporučuji mapu Novohradské hory 1:25 000 Geodézie On Line = oficiální mapa závodu (viz příloha). Ostatní mapy nejsou tak přesné a podrobné, nejsou na nich cesty, po kterých je možné jet na kontroly.  Koupit v ČB se dá na náměstí v knihkupectví Omikron, nebo na http://geodeziemapy.cz/. Drobné změny v této  mapě (dle skutečného stavu cest v terénu, zejména těch v okolí kontrol) jsou vyznačené v oficiální mapě závodu.

Je nutné vzít v úvahu, že čárkovaná cesta v mapě může ve skutečnosti být nově opravená vyasfaltovaná cesta, nebo také jen stará zarostlá cesta, nebo nesjízdný průsek.

Každá dvojice dostane při prezentaci seznam kontrol včetně jejich bodového ohodnocení a popisu označení kontroly (viz příloha).

Dle pravidel MTBO se během závodu jezdí jen po cestách a pěšinách vyznačených v mapě, mimo ně se kolo nosí. Tímto pravidlem se řiďte přiměřeně, jezdit se bude převážně po cestách, mimo ně se pohybujte s ohledem na přírodu, závod se koná v přírodním parku.

Abychom si to lépe užili, zejména práci s mapou a orientaci v terénu, nebudeme pro trasování používat navigaci GPS.

Start: Každá dvojice samostatně po prezentaci

Časový limit: 6 hodin, začíná běžet průjezdem první kontrolou (startem).

Pokud dvojice překročí časový limit, je každá minuta nad limit penalizována trestnými body (každá započatá minuta po limitu = 2 trestné body).

Na trase závodu je možné získat časové bonusy.

Kontroly a jejich bodové hodnocení:

Na kontrolu musí dorazit oba členové dvojice i se svými koly.

Průchod kontrolou bude doložen fotografií zabírající druhého z dvojice (toho nefotícího), obě kola a označení kontroly. Z fotografie musí být zřejmé, o kterou kontrolu se jedná. Na vrcholech, na které vede turistická značka, bude na fotce turistický rozcestník, na ostatních objekt charakteristický pro každou kontrolu (skála, posed, strom, apod.). Způsob označení kontroly bude uveden na seznamu kontrol, který každá dvojice dostane při prezentaci (viz příloha).

Umístění kontrol je zakresleno v oficiální naskenované mapě.

Start a cíl:

Start:     Po prezentaci se dvojice vyfotí v Hojné Vodě u památníku/zvonu a vyrazí = zaznamenání času startu.

Další dvojice dodrží časový odstup cca 5 min od startu předchozí dvojice tak, aby každá dvojice jela pokud možno sama a trasu si vybírala samostatně.

Cíl:          Po dojezdu se dvojice vyfotí v Hojné Vodě u památníku/zvonu = zaznamenání času v cíli.

Pokud bude překročen limit 6 hodin, je každá započatá minuta nad limit penalizována trestnými body (každá započatá minuta po limitu = 2 trestné body).

Bodované kontroly:

1) Vrchol v České části Novohradských hor s nadmořskou výškou nad 1000 m n.m. => za průjezd kontrolou získá dvojice 100 bodů. Tyto kontroly jsou 4:

Kamenec         1072 m n.m.

Myslivna          1040 m n.m.

Vysoká             1033 m n.m.

Janský vrch     1006 m n.m. – severní vrchol

2) Vrchol v České části Novohradských hor s nadmořskou výškou nad 950 m n.m. => za průjezd kontrolou získá dvojice 20 bodů. Těchto kontrol je 9:

Za tanky           992 m n.m. – východní vrchol

Lovčí hřbet      985 m n.m. – severní vrchol

Kolářův vrch   982 m n.m. – západní vrchol

Jelení hřbet    959 m n.m. – západní vrchol

Jelení vrch       959 m n.m.

Ulrichov           959 m n.m. – kóta poblíž PP Ulrichov

Kobylí hora     955 m n.m.

Střední vrch    955 m n.m.

Kraví hora        953 m n.m.

3) Občerstvení – návštěva občerstvení  s konzumací nápoje => za průjezd kontrolou získá dvojice 10 bodů + časový
bonus odečet 15 minut z dosaženého času v cíli
(při návštěvě občerstvení tedy „neběží čas“). Průchod kontrolou bude doložen fotografií obou závodníků s nápoji v půllitrových sklenicích nebo lahvích v rukou (ne nutně alkoholickými, jezdit na kole pod vlivem
alkoholu je nebezpečné a kazí sportovní zážitek v přírodě!). Z fotografie by mělo být poznat, kde se závodníci  občerstvují.

Počet těchto kontrol je neomezený, jen asi není smysluplné pro tuto kontrolu jet příliš daleko a ztratit tím čas, při překročení limitu dokonce získat trestné body.

Dále platí tato pravidla: pokud je v obci více možností občerstvení, počítá se jako kontrola pouze jedno občerstvení. V místě startu a cíle (Hojná Voda) se občerstvení nepočítá.

Vyhodnocení:

V Hojné Vodě po skončení závodu. Vítězem se stává dvojice, která získá nejvíc bodů, při rovnosti rozhoduje rychlejší čas (po započítání bonusů) – viz příklad vyhodnocení kontrol (viz příloha).

Ostatní:

Dodržujte pravidla slušného pobytu v přírodě (zákaz ježdění na kole mimo cesty, nezanechávání odpadků v přírodě, ohleduplnost vůči ostatním cyklistům a turistům, …).

Samozřejmostí je dobrý technický stav kola a cyklistická helma (nejlépe na hlavě).

Dodržujte pravidla silničního provozu, pozor při jízdě po silnicích.

Účastníci závodí dobrovolně a na vlastní nebezpečí.

Přílohy:

kontroly-vyhodnocení 2013 06 19 – příklad vyhodnocení závodu, prázdná karta pro záznam

mapa1 SEVER, mapa2 STŘED, mapa3 JIH – 3 x mapa – zakreslení kontrol, zakreslení drobných změn v okolí kontrol

Fotky kontrol: