Leden 2020
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archive for the ‘Vyjížďky 2019’ Category

Trasa: 37 km,  Švábák, panelka, Závraty, Vrábče-zastávka, chaty pod Klukem, zelená nahoru do sedla, výstup na vrchol, hřebenovka na Haberák, trailík dolů, modrá, Lipí, Kaliště, zelená přes Švábák, Sokolák, náměstí, Podkova

Výškové metry: 630

Účast: Míra Doležel, Stanley, Petr Pokorný

Vyjížďku nedokončil: dokončili všichni

Pád: nikdo

Defekt: nikdo

Trackmaker: Petr Pokorný

GPS : garmin

Komentář:

Poslední letošní vyjížďka vyžadovala něco mimořádného. Mimořádné bylo už to, že jsme se vůbec sešli. Po dohodě jsme vyrazili trochu dřív, aby zbyl čas i na přípravu příchodu očekávaného. Dožít se vinšovaného štěstí a zdraví v novém roce, znamenalo trasovat pohodovou a bezpečnou trasou, což vlastně bylo také mimořádné. Žádný strach, výkonnostní a dovednostní vložky se také našly 😉  Mimořádně jsme zařadili výstup až na vrchol Kluku, kde jsme za klub udělali (kdoví zda ne poslední letošní) záznam do pamětní knihy. Cestou jsme objevili pomníček sportovci a kamarádovi, aby o to víc zarezonovalo, že přání zdraví není jen tak nějaká fráze. V sedle u vysílače doutnal čerstvě opuštěný táborák, nad městem a kopci okolo doutnala už pyrotechnika, která naší vyjížďku stále intenzivněji doprovázela až do samého centra. Raketa nás netrefila, zato já jsem dostal pěknou ranku z elektrického ohradníku, který nově vlastně zahradil cestu ke hřibitovu v Lipí. Prostě samé magické a mimořádné věci se děly, tvůrčí duch by v nich jistě našel spojitý příběh bez náhod. Abychom mimořádnosti vyjíždky věnované pro štěstí (pour féliciter) vám všem, kamarádi, nasadili korunu, vlastně podkovu, nebylo lepšího nápadu, než přijmout Stanleyho nabídku. Nevím, jestli i toto byla náhoda, ale rozhodně není vůbec špatný nápad vozit na vyjížďku klíče od hospody 🙂

Petr P.

Trasa: 36 km, pravý břeh Vltavy, Trägrův Dvůr, Hrdějovice, Borek, rokle k Ortům, Baba, výjezd na Hosín, k letišti, lesem na Dobřejovice, Zámostí, maturita, zámek, levý břeh Vltavy, náměstí.

Výškové metry: 420

Účast: Pavel Tíkal, Vítek Sirotek, Honza Mareš, Míra Doležel, Aleš Peterka, Stanley, Petr Pokorný

Vyjížďku nedokončil: Aleš se odpojil v Zámostí

Pád: nikdo

Defekt: nikdo

Trackmaker: Honza Mareš

GPS: Sports-trecker

Komentář: Před sedmi lety, psal se rok 2013, kdy byl ještě Night Ride v plenkách, připadla úterní vyjížďky stejně jako letos na Štědrý den. Tehdy se ještě našli tací, kteří měli vůli pustit se s nacpanými břichy na půlnoční vyjížďku. Všechno má ale svůj vývoj, a tak nyní došlo na společnou dohodu o posunu vyjížďky na pondělí. Trochu zmatku přinesl jen čas startu! Klasická situace, na dotaz kdy, nepřijde ve valné většině odpověď žádná, v lepším případě neurčitá. Když už se vše vyjasnilo, a byla naplánována již vcelku tradiční trasa, přišel Peťa Pokorný s návrhem, navštívit jeho jmenovce v Dobřejovicích, což se posléze ukázalo jako vynikající nápad. Naskytla se nám totiž možnost návštěvy velkolepého rodinného sídla a okusit pohostinnost jeho majitele, která byla více než štědrá. Podávala se Plzínka, uzené s okurkou a mandlovice z Hustopečských sadů, chutnající jako marcipán. Výzdoba zahradního loveckého domku připomínala základnu u Zdendy, ale tam veškerá další podobnost končila. Jen s těžkým srdcem jsme odolali nekončícím pobídkám k další konzumaci a pustili se dál do chladné noci.

Předvánočním dárkem mi bylo složení maturity v zámecké stráni na Hluboké. Zdolání tohoto výjezdu mi trvalo celých dlouhých osm let. Tradice v podobě pořízení společné fotografie před zámkem a hurá na jedno hlubocké orosené. Volba tentokráte padla na 12° polotmavý ležák s názvem Kašpar. V nabídce byla i další piva Melichar a Baltazar, ty jsme však již raději nechutnali, přeci jen nás ještě čekal Juvel a punč na Budějovickém náměstí.

Punč na náměstí tekl proudem a my jím důstojně oslavili letošní bikerský vánoční čas.

Hony

 

Trasa: 39 km, Švábák, Mokré, Třebín, Kvítkovice, Svatá trojice, Švehlán, Bohouškovická myslivna, Haberský vrch, Hradce, Kaliště, Třebín, Švábák a Juvel

Výškové metry: 885

Účast: Pavel Tíkal, Pavel Kosař, Petr Šikl, Vítek Sirotek, Honza Mareš, Venca Krutina, Míra Doležel, Lojza Orgoň, Kuba Jerhot, Jirka Tuček

Vyjížďku nedokončil: dokončili všichni a do hospody dorazil Peťa Podhola

Pád: nikdo

Defekt: nikdo

Trackmaker: Pavel Kosař

GPS: Sports-trecker

Komentář:

Nikdy bych nevěřil tomu, že se v prosinci při noční vyjížďce pojedeme ohřát na Kluka!

Tohle úterý jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, co se skrývá pod pojmem inverzní počasí. V Budějovickém kotlíku totiž panovalo vlezlé, sychravě studené počasí, s teplotou kolem třech stupňů Celsia. Do takového počasí se nikdy nikomu moc vyjet nechce! Příslib zahřátí organismu v úbočí Kluka nikoho dvakrát nenadchl, ale trasér, pokud si něco vezme do hlavy, nesmlouvá. Až pod Kluka se žádná výrazná změna počasí neodehrála, zato při stoupání k vysílači se děli věci! Zprvu jsem si myslel, že pot stékající po zádech a mokro v zimních rukavicích způsobil sprint za Tůčou, ale po dosažení cílové mety u vysílače mi vše došlo a teploměr na tachometru domněnku potvrdil. Vlahý, téměř jarní vánek o deseti stupních Celsia a mi stojíme o tři sta metrů výš než na startu! Sundávám bundu, rukavice a dále pokračuji jen v podzimním dresu, však jen do té doby, než se znovu ponoříme do ponuré zimy při sjezdu na Hradce. Před Juvelem se už zase všichni těší na teplý čaj s rumem.

Hony

 

Trasa: 31 km, kolem Vltavy na Meťák, Včelná, Boršov, Březí, Maškovec, k řece, Opalice a zpět na Koháč!!!

Výškové metry: 388

Účast: Pavel Tíkal, Pavel Kosař, Vítek Sirotek, Honza Mareš, Stanley, Lojza Orgoň

Vyjížďku nedokončil: všichni

Pád: Tiki

Defekt: nikdo

Trackmaker: Pavel Kosař

GPS: Sports-trecker

Komentář:

Odpoledne zalité slunečními paprsky navodilo příjemnou hřejivou atmosféru. Snad právě proto jsem sáhl po větrovce coby svrchní vrstvě oblečení, namísto podzimního modelu. Již cestou na start bylo jasné, že tenhle večer bude pěkně mrazivý. Nohy se jednoduše nesmějí přestat točit. Vyjíždíme z města, teplota nekompromisně padá pod nulu, bahno je ztuhlé, objevují se ledová zrcátka a trávu zdobí stříbrná jinovatka. V místech, kde stezka lemuje vodu je zima ještě větší! Strmé srázy kolem řeky naštěstí spolehlivě rozehřejí zmrzlé prsty na rukou a nohou. K úplnému rozmrznutí dopomůže až čaj s rumem na Koháči, klobása, párek. Konec konců i chladné pivo dnes zahřeje!

Půllitr čaje dokáže zabavit, obzvláště, když se debata stočí ke kvalitě čaje v sáčku. Je to vůbec čaj? Je v něm tein?

Hony

 

 

Trasa: 32 km, kolem Vltavy, na Čínu, slévárna, Adamov, Baba, Jivno, Lišov, kolem Dobré vody, Libníč, Hůry, slévárna, Čína a Juvel

Výškové metry: 324

Účast: Pavel Tíkal, Pavel Kosař, Petr Šikl, Vítek Sirotek, Honza Mareš, Stanley, Petr Pokorný

Vyjížďku nedokončil: dokončili všichni a do hospody dorazil Větrák

Pád: nikdo

Defekt: nikdo

Trackmaker: Pavel Kosař

GPS: Sports-trecker

Komentář:

Odstartovat vyjížďku přesně v půl šesté se nám snad ještě nepodařilo. Nešvar pozdních příjezdů na start z letní sezóny přetrvává, Nightrideři jsou však k sobě shovívavější, někteří své zpoždění dokonce avizují pomocí sociálních sítí předem. Úvahy o využití desetiminutového zpoždění traséra k ochutnávce Samsonu ve Špalíčku však zůstaly nenaplněny.

Konverzace během vyjížďky zahrnuje výhradně dvě témata. Jedno z nich je „stavba“ a to druhé, jak jinak než „bicykl“!  A znovu čekání na magické slovo, jenž musí být vyřčeno: „Koháččččč“! Směr vyjížďky však nenapovídá tomu, že bychom dnes okusili jeho pohostinnost. Čeká nás Kosovo pěšina na Babu, bohužel poničená těžbou. Postupujeme roklí, cestou necestou, mezi stromy. Malá pauza dovolí Stanleymu zachytit tajemnou atmosféru v lese za Lišovem. Mrazivý závěrečný sjezd z Hůr kolem slévárny a rychle na čaj s rumem do Juvelu.

Jak je v Juvelu krásně u zmíněného čaje s rumem, frankfurtské polévky, Budvarem 33 a s Větrákem!

Hony

 

Trasa: 38 km, Švábák, Vlčí jámy, Homolský les, Koroseky, Vrábče zastávka, motanice lesem nad Dívčákem, do úbočí Kluka, Vrábče zastávka, Hradce, Kaliště, Třebín, Švábák a KMP

Výškové metry: 694

Účast: Pavel Tíkal, Pavel Kosař, Venca Krutina, Petr Šikl, Honza Mareš, Míra Doležel, Petr Pokorný

Vyjížďku nedokončil: dokončili všichni

Pád: Petr Pokorný, Pavel Tíkal

Defekt: nikdo

Trackmaker: Pavel Kosař

GPS: Sports-trecker

Komentář:  Celá vyjížďka se nesla v duchu podprahové stimulace, a to s jediným účelem, končit na Koháči! Bylo tedy možné sledovat hojné rozhovory, ve kterých ševelení, náhodně, jako blesk z čistého nebe, rozťal výkřik „Koháč“! Tahle hra dokázala zabavit mužstvo na notnou část cesty. Vedlejším účinkem však byla ztráta pozornosti čtení houstnoucího lesního terénu, jež logicky vyústila v drobné pády.

Zpestřením se pak stalo vyrušení nočního dravce, sovy, jejíž neslyšný let bylo možno sledovat v záři našich světel. Po pozdější konzultaci s ornitologem jsem došel k závěru, že šlo o Puštíka Velikého. Pro lepší představu lze vzpomenout na sovu Rozárku a její houkání v pohádce Tři oříšky pro Popelku.  Právě ono houkání pomohlo identifikovat, o jakou že to sovu vlastně šlo.

Po té, co svedl trasérl cestu do lesů nad Dívčákem, nebyl již čas na rozpravy ani hry, každého zcela zaměstnal rozmáčený terén. Motání rozbahněnou cestou necestou vedlo ke kolejím a vyústilo u cestářů před Mříčí pod Klukem. Domů bylo v tu chvíli ještě daleko, nápad vyjet do Sedla Kluku se neujal, a tak se cesta stočila k domovu. Přesněji ke Zdendovi na Samson, kde bylo bohužel plno! Útočištěm se nám stal KMP, kde v poklidu popíjel s kolegy Zdenál, nedbaje našeho příchodu. Nedalo mi nepovšimnout si ceny piva z produkce některých mini pivovarů! Například 79,- Kč za speciál ALE 13° je přeci jenom trochu dost.

Podprahová stimulace se pro tentokráte nepotkala s úspěchem. Koháč se nekonal, ale kdo ví co bude příště! Veliká zábava to byly každopádně!

Hony 

Trasa: 28 km, Švábák, Mokré, Panelka, Závratský rybník, Nové Homole, Závratský rybník, Dvůr Koroseky, rybník Dolní Máčalka, vrch Bába, okolo Pilota, Boršov, Včelná, U Bursonů

Výškové metry: 395

Účast: Pavel Tíkal, Venca Krutina, Honza Mareš, Vítek S., Míra Doležel, Stenly

Vyjížďku nedokončil: Hony a Stenly vynechali hospodu. Venca vynechal vyjížďku, ale zato dorazil do hospody!

Pád: asi nikdo

Defekt: nikdo

Trackmaker: Vítek S.

GPS: Sports-tracker

Komentář:  Už pár dní jsme věděli, že tato vyjížďka nebude suchá. Předpovědi slibovali déšť nebo dokonce příznivější sněžení již od 400 m.n.m.. Od prvního kroku z domova pršelo a vydrželo bohužel celou vyjížďku. Na startu se nás přesto sešlo šest. Více z nás se přiznalo, že doufali v to, že budou na startu sami, napíšou si účast a pojedou rovnou domu – Stenly byl dokonce ochotný jet na Hlubokou a zpátky!. Další překážkou vyrazit do tmy a deště je hospoda U Hocha, která se chystá otevřít. Už mají tácky na stolech … pozor na šok … pivovaru Samson!!! Na ten ovšem nespoléhají a podpoří ho Plzní. To je mi ale zajímavá kombinace, můžeme to někdy zajít porovnat 🙂 . Naštěstí mají ale zatím zavřeno, takže jsme se nakonec odhodlali k lehkém okruhu. Přes Švábák a Mokré jsme mířili k panelce. Po lehkém blouděníčku jsem to vzal polomem – v této osudové chvíli se Venca spolehnul na svoji GPS (tady kousek vidím cestu …) a od té doby si jel svoji samostatnou vyjížďku. Nás pohltil pohádkový mechový hustník. Už už se mi zdálo že je s námi zle, když v tom před sebou vidím červené světélko. Co tam asi bude? Nakonec to byl fádní patník, ale pekelně odrážející naše šajny. Přehupli jsme asfaltku a dál jeli přes panelku k Homolím, kde bylo v plánu přejet louku ke Koroseckému Dvoru. Louku jsme přejeli celkem třikrát, ale nakonec jsme to trefili. Nad Černým Dubem jsme se zase krapet zamotali a vzali to cestou necestou. Kolem Pilota do Boršova už se nám cestu trefit povedlo, ale cestu k benzínce jsme trefili zase až napodruhé. To už jsem se na každém rozcestí ptal, jestli ještě chceme jezdit nebo ne. Nakonec jsme dojeli ještě nahoru na Včelnou, ale tam už jsme podlehli promočenosti a vydali se zpět. Ve sjezdu jsme vymrzli, takže nás pohltila hned první Budějcká hospoda. Jak pravil Pavel, v téhle chvíli i to pivo zahřeje! Překvapil nás Venca, který dorazil hodinu po nás se zprávou, že i na Kluku pršelo. Tak sníh snad bude příště.

V.S.

 

NEO (Nezmarské edukačí okénko):

Trasa: 32 km, Složiště, odkalovačka, Srubec, Švajce, Lusný rybník, Malé dubičné, Hlincovka, Rudolfov, Nezmar

Výškové metry: 561

Účast: Pavel Tíkal, Venca Krutina, Petr Šikl, Honza Mareš, Vítek S., Míra Doležel, Stenly

Vyjížďku nedokončil: dokončili všichni i s hospodou

Pád: Míra Doležel, Pavel Tíkal, někdo při výjezdu břehu na Švajcích – přiznejte se holomci! … Hony

Defekt: nikdo

Trackmaker: Petr Šikl

GPS: Sports-tracker

Komentář:  Zatím se neochladilo, teplota byla kolem 7°C. Jen drobátko zvlhlo po pondělním dešti. Takže bahno bylo a tím pádem konečně došlo na zápisy do statistik. Peťa převzal štafetu trasérství a místy to byla pravá objevitelská práce. Po polu, po mezi, krajem lesa, mlázím, … myslím jsme byli první, kdo tudy chtěl projít, po hodně dlouhé době. Jeden výšvih od potoka už byl skoro horolezecký trénink. Ladně se s ním vypořádal Stenly. Drápal se nahoru za pomoci jedné ruky na zemi a druhou za sebou vlekl ležící kolo za řídítko. 2 kroky do předu a krok dozadu na kluzkém svahu. Nakonec jsme to překonali. Začíná se nám šířit takový nešvar. Bajker nasedne na kolo, chce se rozjet, šlápne do pedálu, zadní kolo se mu protočí na kluzkém kořeni, on ztratí rovnováhu (zanedbaný trénink na válcích) a skácí se k zemi. Obzvlášť jedno místo bylo zákeřné. Po chvilkovém potláčání (zanedbaný trénink techniky) jsme byli za sebou Míra, Pavel a já. Míra se zkusil rozjet a zalehnul. Pavla a mě to pobavilo ale Pavla neodradilo, zkusil se rozjet a zalehnul. Moc mě to pobavilo, ale trochu ve mě hrklo. To místo nepůsobilo nijak dramaticky a dva pády během 10ti vteřin? Nebudu ale za sraba, nevidět co se přede mnou děje, tak bych normálně nasednul a chtěl jet. Zkusil jsem se rozjet a stalo se mi přesně to co předjezdcům, jen už jsem to čekal a jen tak tak jsem to ustál. Kluzký kořen tam opravdu byl!

Cestou do odhlasované hospody (Koháč) 🙂 jsme se stavili v Čéčovce a Juvelu, ale všude bylo plno – v televizi dávali nějakej zajímavej fotbal. Kde by bylo volno, vezmou nás zabahněné a není tam TV? Kdo ví? Šmitec a Samson byl opět vynikající!

V.S.